Beslenme

Pollan ve altın kural

9781594203084_FoodRules_JKF.indd

Bonjour! Matmazel minnoş uyudu. Elimde kahvem, üzerimde örtüm, yanımda Roma medeniyetleri ile ilgili kitabını okuyan Mösyö V, hazırım. Bu akşam size ilk yazımda bahsettiğim Michael Pollan ve onun doğru beslenme kurallarını açıklamak için girizgâh yazıyorum.

Pollan pek çok bestseller yazarı Amerikalı aktivist bir gazeteci. Berkeley Üniversitesi’nin gazetecilik bölümünde profesör. Yemek ile çok haşır-neşir olmuş, kitaplarında “gerçek besin”in ne olduğundan tutun da, bu besinlerin taa tohumdan masamıza gelene kadar ne gibi işlemlerden geçtiğine, yemek endüstrisinin politika, ekonomi ve çevre ile olan ilişkisine kadar bu işi didik didik etmiş güler yüzlü, tatlı dilli bir aktivist. Batı yemek tarzını çok eleştiriyor (ne de olsa hamburgeri donut ile yapan bir milletten bahsediyoruz ABD’den bahsederken. Bkz: Luther burger) ve şu sonuca varıyor: her ne kadar dünyadaki değişik ülkelerin yemek alışkanlıkları farklılıklar gösterse de, doğu ülkeleri batılı arkadaşlarından (Amerikalılardan diyelim hadi) daha sağlıklı duruyorlar. Dolayısı ile yağsız, ya da nişastasız, ya da protein bazlı bir rejimin “daha sağlıklı” olduğunu söylemek kadar saçma bir şey yok diyor Michael. Yemek yemek basit ve kolay bir şey olmalı ve Pollan de iyi beslenmek için bir altın kural veriyor. O kadar basit, o kadar akılda kalıcı bir kural ki, şaşıp kalıyor insan. Hazır mısınız? İşte altın kuralınız:

“Yemek yiyin. Aşırıya kaçmadan yiyin. Çoğunlukla bitki ağırlıklı yiyin”

(Eat food. Not too much. Mostly plants)

Bu kadar. Ne basit di mi? Siz bu üç cümleciğin ne demek olduğunu düşünün biraz. Bir sonraki yazıda teker teker Bilal’e anlatır gibi açıklayacağım. Bilal bizim yan komşunun obez oğlu. Haydi bonne nuit !

Advertisements

One thought on “Pollan ve altın kural

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s